Proč by vás měl zajímat bitcoin?

Bitcoin je bezpochyby tou nejslavnější a aktuálně zřejmě nejlepší kryptoměnou. Většina lidí o něm slyšela poprvé na konci roku 2017, kdy jeho cena raketově rostla až na hranici 20 000 USD za jeden BTC (Bitcoin). Po pár týdnech došlo k přehřátí trhu a cena prudce klesla. Nyní však jeho cena opět roste a dosahuje již hodnot přes 50 000 USD – tedy přes 1 100 000 Kč!

Proč píšu o bitcoinu?

Kryptoměny a primárně bitcoin je opět v “kurzu”, a to nejen jakožto spekulativní investice. Už totiž nejde o měnu, která je jen pro geeky a IT nadšence. Na konci roku 2020 začala nová éra krypto “šílenství” a o investice do BTC začaly projevovat zájem i velké firmy. Mezi prvními takovými byla MicroStrategy Michaela Saylora, která do BTC investovala první 1 miliardu dolarů. V současné době (31.3.2021) drží 90 859 BTC, což představuje hodnotu cca 5,3 miliardy USD, tedy neuvěřitelných 118 955 300 000 Kč

Druhou firmou, která investovala své prostředky do BTC, byla Tesla Elona Muska. Ten totiž na Twitteru zmínil, že jej BTC zajímá čím dál více. Na to reagoval Saylor, který Muska vyzval, ať do BTC

investuje prostředky Tesly a následně i poradil, jak BTC nakoupit. Tesla posléze do bitcoinu investovala přes 1,5 miliardy amerických dolarů.

Evangelista Saylor

Michael Saylor se stal bitcoinovým evangelistou v tom, jak americká firma může investovat opravdu velké prostředky do této kryptoměny. Saylor v únoru uspořádal pro zájemce přednášku, na kterou se připojilo přes 8 tisíc účastníků. Při ní představil “Bitcoin Corporate Playbook”, tedy způsob, jak firmy mohou nakoupit bitcoiny do své rozvahy v rámci regulací USA.

Podle několika neoficiálních informací je v podobném procesu, jako byla Tesla, několik dalších předních firem z USA a jedna větší než je Tesla je v závěrečné fázi. Jedná se o pět firem, které mají větší tržní hodnotu než Tesla – Facebook, Alphabet (Google), Amazon, Microsoft a nejcennější společnost Apple.

zdroj: https://companiesmarketcap.com/usa/largest-companies-in-the-usa-by-market-cap

Ti druzí…

Stále si říkáte, proč vám představuji mega-miliónové firmy z USA, které “neuvážlivě” investovaly do BTC?

Koncem roku 2020 přišla společnost PayPal s tím, že umožní svým klientům nakupovat “papírový” Bitcoin. Stala se tak druhou fintech společností po Revolutu, která takovou formu nákupů nabízí. Následovala Visa a MasterCard, které prohlásily, že v roce 2021 umožní realizaci plateb kryptoměnami přímo prostřednictvím svých karet a terminálů. 

Začátkem března 2021 americké banky JP Morgan a Morgan Stanley začaly nabízet svým movitým klientům investice do bitcoinu.

Správce penzijního fondu na Novém Zélandu vkládá 5 % aktiv do bitcoinu.

Starosta Miami chce z města udělat město bitcoinu. Miami by se tak stalo domovem první kryptocentrické samosprávy v zemi. Obyvatelé by měli možnost používat kryptoměnu k platbám za městské služby, a město by tak mělo možnost vyplácet své pracovníky v bitcoinech. Chce se zaměřit na těžbu bitcoinu, provádět zápis dokumentů a on-chain hlasování do blockchainu. 

Blockchain je v informatice speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní kniha kryptoměn (např. bitcoinu), jež uchovává transakce provedené uživateli. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zabránit neoprávněným transakcím.

29.3. proběhla první krypto platba přes Visa kartu – zatím se jednalo o digitální dolar (tzv. stable coin USDC) – odkaz na tiskovou zprávu v angličtině.

Od 24. 3. 2021 je možné v USA zaplatit za nákup elektromobilu Tesla bitcoinem, s tím, že Tesla bude BTC dále držet ve svých rezervách a nebude jej automaticky měnit na USD.

PayPal vydává krypto pokladnu pro 29 milionů obchodníků. 

Říkáte si: Dobře, zajímavé to je, ale je to pořád v USA. To jde přece mimo nás.

Evropské země a bitcoin

Norsko

Společnost Akete Seetee jde do bitcoinu all-in – investuje do něj 100% svých rezerv. 
Její zakladatel Seetee Kjell Rokke věří, že bitcoiny mohou podnítit pozitivní změnu prostředí a nakupuje je za 58,3 milionu dolarů. „Bitcoin klidně může jít zase na nulu. Také se však může stát jádrem nové peněžní architektury. Pokud ano, jeden bitcoin může mít hodnotu milionů dolarů,“ uvedl Roekke. 

Turecko

Turci možná hledají bitcoiny jako potenciální zdroj hodnoty proti dalšímu oslabování měny nebo jako zajištění proti inflaci. Turecká Lira v březnu začala výrazně oslabovat a podle některých analytiků se nachází Turecko na prahu měnové krize. Kurz turecké liry se nachází na svých minimech vůči americkému dolaru, což vyvolalo velký zájem o BTC. Stovky tisíc obyčejných Turků tak investují do této kryptoměny, aby ochránili své jmění.

Švýcarsko

Soukromé švýcarské banky Bordier & Cie (založena již v roce 1844) a NPB Neue Privat Bank zahajují obchodování s digitálními aktivy. Švýcarský kanton Zug začal přijímat platby daní v kryptoměně. Zug byl přezdíván „Crypto Valley“, protože je známý svými ideálními podmínkami pro rozjezd technologických startupů i fungování kryptoměn. 

Německo

Jedna z nejstarších bank na světě, německá Bankhaus von der Heydt (BVDH), založená v roce 1754, pracuje s poskytovatelem technologie tokenizace a úschovy digitálních aktiv Bitbond.

Druhá největší německá burza cenných papírů, Borse Stuttgart, v pondělí oznámila, že její aplikace pro obchodování s kryptoměnami Bison v letošním roce zatím dosáhla objemu 1 miliardy EUR (1,21 miliardy USD).

Donner & Reuschel, hamburská soukromá banka, má nabídnout svým klientům nákup a úschovu kryptoměn. Donner & Reuschel byla založena v roce 1798 a spravuje aktiva v hodnotě přibližně 9 miliard EUR (10,7 miliard USD).

Bitcoin je „příliš důležitý na to, abyste jej ignorovali“, uvedla Deutsche Bank.

Cena bitcoinu by mohla nadále růst, pokud bude i nadále přitahovat správce aktiv a společnosti, tvrdí banka. Aktuální ocenění bitcoinu má širší posun směrem k přeshraničním digitálním měnám, jejichž cena je stanovena, a proto musí prokázat svou hodnotu jako platební prostředek, aby splnil svou pověst, uzavírá dokument Deutsche Bank.

Plány Deutsche Bank na rozvoj „plně integrované platformy pro správu institucionálních klientů a jejich digitálních aktiv“ byly představeny v prosinci 2020 ve zprávě Světového ekonomického fóra.

Česko a Slovensko – bitcoinové velmoci?

Málokdo ví, že Česko a Slovensko jsou bitcoinové velmoci. Žije u nás spousta důležitých lidí, kteří československému rybníčku pomáhají – ať už v evangelizaci nebo rozvoji BTC. 

Marek „Slush“ Palatinus se BTC věnuje již od roku 2010. Vymyslel, založil a vedl první tzv. pool (místo sdílení výpočetního výkonu za účelem těžby BTC) SlushPool. Založil a řídí společnost SatoshiLabs, která vyrábí hardwarové peněženky Trezor a prodává je po celém světě. 
Karel Fillner se v kryptoměnách pohybuje od roku 2012 a aktuálně staví s Vladimírem Vencálkem blockchainové datacentrum za 330 milionů.
Josef Tětek je ekonom a kryptoměnový analytik v TopMonks. Dlouhodobě se zajímá o podstatu peněz a je autorem knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu.
Dušan Matuška je bitcoin lektor a konzultant, přední školitel v oblasti kryptoměn na Slovensku.

Buďte mezi prvními

A co chtěl tímto dlouhým textem básník říct?  Jsou to vlastně dvě myšlenky. 

Pokud máte firmu a prostředky, které chcete ochránit před inflací, je správná doba začít uvažovat o jejich vložení do kryptoměn. Roční zhodnocení může být 936% (31.3.2020-31.3.2021)

A proč si myslím, že investice do BTC je správná? No, ty jsem myslím již popsal v předchozím textu. Nejde o nějaký výmysl nebo Céčka – jak se o BTC vyjádřil nedávno jeden z členů České národní banky. Investují do něj nejen výstřední miliardáři, firmy, města, ale hlavně také drobní investoři. Investice velkých firem zaručují, že cena nepůjde na nulu z ničeho nic, jelikož velké firmy investují na řadu let.

Provozujete e-shop? Zkuste nabídnout svým zákazníků platbu pomocí kryptoměn. 

Jestliže máte platební bránu od GoPay, máte vlastně vyhráno. 

GoPay – nabízí možnost přijímat BTC a rovnou jej směňovat do požadované měny. Automatická směna je prováděna z důvodu omezení kurzového rizika a bohužel nemůže být vypnuta.
Bitcoinpay – ten zajišťuje pro GoPay platby v BTC, využívá ho například také Alza a zde si již prostředky můžete nechat v kryptu. Navíc se jedná o českou službu se světovým pokrytím.
Coinbase Commerce – služba jedné z největších kryptoburz, která umožňuje přijímat i další kryptoměny.
CryptoDiggers Payment služba umožňující přijímat řadu kryptoměn z dílny slovenské firmy.

Sáhněte si na kryptoměny

Před tím, než do světa kryptoměn naskočíte, doporučuji nastudovat si vše, co to obnáší. Níže přidám řadu kvalitních odkazů, kde můžete čerpat informace o tom, co jsou kryptoměny a jak fungují.

Pokud jste se již rozhodli, že chcete vyzkoušet kryptoměny na vlastní kůži, nekupujte „papírové“ kryptoměny, ale ty pravé. K nákupu můžete vyzkoušet například Coinbase.com, kde po ověření totožnosti (nařízení EU) můžete využít coinbase.com/earn – tam lze získat informace o několika kryptoměnách a po zodpovězení pár otázek můžete tyto měny získat. Druhou možností je Binance.com, zde však nakupovat BTC nedoporučuji, protože mají vysoké poplatky za jeho výběr, zato však umožňují všechno, co je s kryptoměnami možné dělat. Od nákupu, obchodování, půjčování až po poskytování likvidity.

Uložte si kryptoměny do bezpečí

K bezpečnému uložení vašich krypto prostředků využijte hardwarovou peněženku Trezor nebo Ledger. Jedná se o chytré „USB klíčenky“, které vám pomohou ochránit vaše kryptoměny před odcizením. Jejich funkcí je vygenerování tzv. SEEDu – tedy řady slov, které slouží jako váš klíč k uloženým prostředkům.

Uložení menšího množství je možné i na softwarové peněžence, jako je např. Exodus, Coinomi případně BlueWallet. Ty ale nejsou tak bezpečné jako hardwarové peněženky.

Na co si v kryptoměnách dát pozor?

Nikdy nikomu nesdělujte SEED!
SEED nikdy nefoťte, netiskněte a neukládejte do čehokoliv, co má přístup k internetu.
Nikdy nikomu neposílejte své kryptoměny s tím, že vám jejich množství znásobí!
Při manipulaci s kryptoměnami postupujte jako při operaci, maximální soustředění se vyplatí.
Vždy si třikrát ověřte, že víte co děláte a že adresa, kam posíláte své prostředky, souhlasí.
Buďte zdravě paranoidní.
Nekupujte žádné kryptoměny, které nejsou na standardní burze, jako je např. Binance.com.
Neinvestujte do ničeho, o čem si nezjistíte dostatek informací.

Co je bitcoin podle Wikipedie?

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu protokolu.“

Doporučené zdroje v češtině / slovenštině

Kde můžete získat další informace o BTC a kryptoměnách:

Pakliže budete mít otázky k BTC a kryptoměnám, ideální je obrátit se na diskuzní fórum https://discord.gg/n2sN7sW3, kde vám rádi pomohou a poradí.