Začátek roku 2021 se mohl zdát jako pokračování roku 2020. Jediné, o čem se bude mluvit, je postup vakcinace, jaké hodnoty je PES a kdy povolí lockdownové restrikce.
Všichni se již těší, až budou moci prohodit stovky slov se svými přáteli, navázat nová přátelství a potkat nové zajímavé lidi. Sněží, mrzne, přichází jarní teploty a opět sněží a mrzne…

Pod rouškou čekání na uvolnění společnosti, do Česka dorazila nová mánie.

CLUBHOUSE

Zbrusu nová sociální síť, která je založená na zvuku, konkrétně na lidském hlase. Takový „kecálek“. 

Aplikaci si můžete stáhnout pro iOS – Tato aplikace je k dispozici pouze v App Store pro iPhone nebo iPad.

Co je Clubhouse?

„Clubhouse je nový typ sítě založené na hlasu. Když otevřete aplikaci, uvidíte „místnosti“ plné lidí, kteří mluví – všechny otevřené, takže můžete naskakovat a odcházet a zkoumat různé konverzace. Do každé místnosti vstupujete jako člen publika, ale pokud chcete mluvit, zvednete ruku a moderátor (poznámka autora. – ten, kdo místnost založil nebo někdo koho zakladatel místnosti či jiný moderátor pověřil) vás mohou pozvat nahoru. Nebo si můžete vytvořit svůj vlastní pokoj. Je to místo, kde se můžete setkat s přáteli a s novými lidmi z celého světa – vyprávět příběhy, klást otázky, debatovat, učit se a vést improvizované rozhovory na tisíce různých témat.“ 
Říká Paul Davison a Rohan Seth, vývojáři aplikace.

Síť jen pro vyvolené

Kolem 18.1.2021 se v Česku postupně začala šířit sociální síť, která je aktuálně jen pro „vyvolené„.

Funguje jen na iPhone nebo iPad a přístup je jen na pozvánku. Každý, kdo se dostane do Clubhouse, má možnost pozvat jen 2 další.
To zaručuje velkou exkluzivitu této sítě, která válcovala USA od května roku 2020.

Pokud máte štěstí, a patříte mezi ty, kteří mají telefon nebo tablet od Apple a někoho, kdo Vás do sítě pozve, můžete si popovídat s celebritami z Čech, ale také třeba z USA jako Oprah, Kevin Hart, Drake, Chris Rock nebo Ashton Kutcher.

Mezi české celebrity, které můžete běžně potkat a povídat si, patří např. Petr Mára, Jan Mühlfeit, Kazma Kazmitch, Tamara Klusová, Anna Kadeřávková, Tomáš Čupr, Carly Kirsten, Johan Mádr, Nikola Čechová (Shopaholicnicol), Tomáš Břínek – TMBK, Karel „Kovy“ Kovář, Marek Prchal, Janek Rubeš, Jirka Král, Yemi A.D. nebo Petr Ludwig.

To je jen drobný výčet známých osobností, se kterými si můžete popovídat. 

Tedy pokud na Clubhouse jste.

Jak to vlastně funguje?

                                                                     Foto: UPSTREAM

Po vstupu do aplikace se ocitnete na „chodbě“ a vidíte, v jaké místnosti právě probíhají diskuze na jaké témata a také kolik lidí v místnosti právě je. Navštívit místnost můžete zcela zdarma (aktuální stav) a dostáváte se do tzv. publika. Tak vidíte, kdo je na podiu a je řečníkem. V případě, že se chcete k tématu také vyjádřit, zvednete ruku – tedy přihlásíte se o slovo. Moderátor vás může vyzvat na pódium.

Kromě místností existují kluby, do kterých je možné se také zapojit, ty následně vytvářejí opět místnosti.

Místnost může vytvořit každý. Při tvorbě je dobré přesně definovat téma, jazyk a ideální je i délka trvání. Takovou místnost lze vytvořit i plánovaně, tedy na konkrétní čas a den.

Zajímavosti z českého Clubhouse

David Grudl vytvořil názvosloví. Foto: Facebook
  • 26.1.2021 v 17 hodin založil růmku Petr Mára a během cca hodiny odpovídal na dotazy každého, kdo se nebál položit zvídavou otázku. 
  • 27.1.2021 v 15 hodin začala zajímavá místnost s názvem „Jakých chyb se dopouštějí influenceři?“ 
    V růmce se pohybovalo průběžně přes 400 lidí, mezi které patřili i někteří z výše zmiňovaných. Přispívali i se svými zkušenostmi, jak se spoluprací obecně či s názory, co považují za chyby. Vše probíhalo v klidném, milém a slušném tónu.
    Tato „růmka“ vydržela bezmála neuvěřitelných 12 hodin.
Po 5,5 hodinách byla stále čilá diskuze. V růmce bylo cca 460 lidí.
Zhruba v poslední půlhodině bylo v růmce ještě cca 40 lidí. Např. Stanislav Hruška, Anna Kadeřávková, TMBK a ALI.

Na konci ledna 2021 je v síti něco přes 2 miliony uživatelů. Celosvětově.

Obliba a zájem o aplikaci je vidět i u nás – aplikace Clubhouse je nejstahovanější aplikací z Apps Store v ČR.
Česká komunita má k 24. lednu 2021 něco přes 3 000 uživatelů.

 

Proč do Clubhouse jít již nyní?

Nejen, že budete mít šanci být u něčeho nového a možná převratného, povídat si s lidmi, které osobně neznáte, ale i proto, že v budoucnu už bude docházet k zpoplatnění služby. Existuje zatím několik scénářů, jak aplikaci monetizovat. Prvním je koupě vstupenek do jednotlivých růmek. Druhou možností je předplatné tvůrců konverzací, podobně jako např. na Twitchi, Patreon nebo YouTube.
Podle zpráv existuje možnost, že pro ty, kdo jsou v aplikaci nyní, bude vše přístupné zdarma i v budoucnu.
Navíc budou moci být v roli těch, kdo rozhodují o tom, jak se tato komunitní síť bude dále vyvíjet.

Co je potřeba pro vstup do Clubhouse?

Povinným vybavením v lednu 2021 je mobilní telefon iPhone případně iPad, ideálně s plně nabitou baterkou. Nainstalovanou aplikaci Clubhouse: Drop-in audio chat, a znát někoho, kdo již v Clubhouse je, aby Vám mohl poslat pozvánku.

Co dále? 
Nabitá bezdrátová sluchátka.
Proč bezdrátová? Na Clubhouse většinou strávíte řadu hodin poslechem nebo mluvením a baterie vašeho telefonu dostane zabrat, stejně jako sluchátka.
Nabíječka a přístup k internetu.

27.1.2021 Petr Ludwig prohlásil „Běžně nabíjí svůj iPhone jednou denně, ale dnes jsem se musel neplánovaně vrátit domů po 2 hodinách“ neboť mu docházela energie v baterii.

Každý uživatel Clubhouse má možnost pozvat další dva do sítě. Existují informace, že uživatelé za svoji aktivitu mohou získat další volné pozvánky.

Vypotřeboval Váš kamarád již pozvánky, ale vy do sítě chcete?

Máte kamaráda, ale on již své dvě pozvánky využil pro někoho jiného? Existuje tu ještě jedna možnost, jak Vás do sítě může pozvat.

V případě, že při registraci povolil přístup do svého telefonního seznamu, kde na Vás má telefonní číslo, a vy se do aplikace registrujete na tzv. čekací listinu, objeví se mu notifikace s možností Vás do sítě přizvat, aniž by použil pozvánku. Nutné je, abyste měli provedenu registraci včetně uživatelského jména a měli jste iPhone nebo iPad.

Registraci můžete provést i bez pozvánky, stačí si stáhnout aplikaci v App Store.

 

Co vy? Máte již Clubhouse? Co na něj říkáte?