Během roku 2014 vzrostl počet videí zveřejněných na Facebooku o 75 % a stoupající tendenci si udržuje. Počet zobrazených videí v news feedu vzrostl meziročně o 360 %. Od června 2014 zobrazili uživatelé videa na Facebooku miliardkrát každý den.

Facebook na svém webu zveřejnil radu pro inzerenty, jak dosáhnout lepšího organického zásahu: „Nejdůležitější věc, kterou musíte mít na paměti, když vytváříte obsah pro Facebook je, že se stane součástí news feedu. Jako tvůrce byste si měli uvědomit, že lidé vaše video uvidí vedle fotek svých přátel nebo statusů od příbuzných. Vaše video tak potřebuje zapadnout do kontextu a stát se něčím, co budou uživatelé chtít vidět a dál sdílet.“

Společně se spuštěním funkce auto-play je důležité vytvářet videa, která zaujmou uživatele od prvních vteřin a to i bez zvuku. Ten si u funkce auto-play musí spustit každý uživatel sám.

Odpovídání na komentáře videem

Odklonu od textu k videu nasvědčuje i nová funkce, která byla na Facebooku spuštěna v červnu 2016. Videoodpovědi umožňují uživatelům nahrávat do komentářů videa, kdežto dříve umožňovala odpovídat jen textem a vkládáním obrázků. Funkce je dostupná v mobilní aplikaci pro iOS a Android, ale také v běžné webové verzi.

Kamera na natáčení 360° od Facebooku

Další z hlavních věcí, na kterou Facebook klade velký důraz, je virtuální realita. Proto teď představil svou vlastní kameru Surround 360, která má 17 kamer a dokáže zachytit obraz i ve 3D. Čtrnáct kamer umístěných po obvodu, jedna namířená vzhůru a dvě dolů pod kameru zaznamenají kompletní okolí.

Facebook vyvinul také vlastní software, který spojí obraz ze všech sedmnácti kamer do jednoho videa.

Facebook sám nebude videa distribuovat, ale umístí kompletní software na GitHub, kde si jej bude moci kdokoliv stáhnout. Cena se bude podle Facebooku pohybovat kolem 30 000 dolarů.

Konkurence na poli streamování

Facebook začal s živým vysíláním experimentovat už v roce 2015 a tuto funkci nyní spustil ve všech zemích. V mobilní aplikaci přibyla všem uživatelům nová funkce – živé vysílání. Najdete zde lepší správu vysílání, ale i přehled ostatních vysílání a některé další funkce. Facebook se touto funkcí snaží konkurovat zaběhnutým službám včetně Youtube, které živé vysílání představilo již před lety.

Stejně tak je velkou konkurencí Periscope, který je ve vlastnictví sociální služby Twitter. Spuštěn byl v podobné době jako Facebook live, ale než jej Facebook dokázal doladit, stal se Periscope velmi silným hráčem na trhu. Velkou nevýhodou bylo, že se videa na internetu držela pouze 24 hodin, na rozdíl od Facebooku, který je umožňoval archivovat. To se nyní změnilo a síly tak jsou vyrovnané.

Facebook se chce stát jedničkou na trhu živého vysílání – proto se živá vysílání zobrazují uživatelům na vyšších pozicích. Stejně jako Periscope, i Facebook umožňuje zaslat notifikaci, pokud vaše oblíbená stránka zahájí vysílání.

Komerční použití

Živé vysílání je díky svému umístění v news feedu atraktivní i pro komerční objekty. Zajímavě této funkce využila automobilka Land Rover, která streamovala testovací jízdy svých nových automobilů.

Stremování proběhlo na Facebooku i Periscopu, kde firma umožnila divákům klást dotazy, které přímo ve videu zodpověděla.

„Využití Periscope a Facebook Live nám umožňuje vytvořit nevšední zážitek pro diváky live. Díky streamování můžeme potenciálním zákazníkům představit náš produkt mnohem lépe a zapojit je do průběhu celého testu“, řekl Peter Biven – ředitel marketingu v Land Rover.