Google BERT update - bude mít vliv na český trh? - Digitální agentura - Next Vision
30. 10. 2019

Google BERT update – bude mít vliv na český trh?

Google před pár dny oznámil nejdůležitější aktualizaci algoritmu za posledních pět let a jeden z největších skoků vpřed v historii vyhledávání. Tato aktualizace má ovlivnit až 10 % vyhledávacích dotazů.

Model BERT je krok kupředu

Určitě jste se již nejednou setkali s tím, že při vyhledávání si nejste mnohdy jisti, jak správně formulovat vyhledávací dotaz tak, abyste obdrželi odpověď, kterou vyžadujete.

Tyto dotazy úzkostlivě nahrazujeme klíčovými slovy, o kterých si tak nějak myslíme a víme, že jim Google rozumí – a o tom je Google BERT update.

 

Co je vlastně BERT?

BERT je algoritmus pro hluboké učení umělé inteligence, který dokáže lépe pracovat s naším přirozeným jazykem a tím, jak skládáme své dotazy do vyhledávání.

Tento algoritmus pomůže stroji lépe pochopit, co slova ve větě znamenají – i se všemi nuancemi kontextu. To už se sice děje, ale ne v takovém měřítku, které Google uvádí na příkladech.

Zde je příklad hledání složitého dotazu, zda brazilský cestovatel potřebuje víza do USA. Jak je vidět na ukázce níže, v prvním případě PŘED aktualizací (BEFORE) si Google nedokázal dostatečně poradit s celým kontextem vyhledávacího dotazu a vrátil výsledky týkající se občanů USA cestujících do Brazílie – tedy úplně opačně, než zněl dotaz.

 

S aktualizací BERT ale nastupuje „revoluce“ ve vyhledávání. BERT je schopen pochopit tuto nuanci, ve které klade velký důraz na předložku „to“ a ve skutečnosti pak poskytne mnohem relevantnější odpověď na vyhledávací dotaz.

Na oficiálním blogu Googlu stojí, že algoritmus dokáže porozumět vyhledávacím dotazům daleko lépe než kdykoliv předtím. 

 

BERT a vliv na SEO

Určitě se ptáte na to, jaký vliv bude mít tato aktualizace na vyhledávání, respektive na naše projekty.

Pokud tuto otázku otočíme, tak tato aktualizace rozhodně nepomůže webům, které nedostatečně pracují s obsahem. Ze zkušeností víme, že takových webů je opravdu nepřeberné množství.

Optimalizovat web pro BERT neboli strojové učení nejde. Nicméně opět vidíme, jak se Google zlepšuje v porozumění našemu přirozenému jazyku. Stačí tedy jediné a otřepané klišé – tvořit komplexní obsah pro uživatele, jako tomu bylo vždy.

 

BERT a český trh

Dle oficiálního vyjádření Googlu se momentálně tato aktualizace týká pouze vyhledávání v anglickém jazyce.

In fact, when it comes to ranking results, BERT will help Search better understand one in 10 searches in the U.S. in English, and we’ll bring this to more languages and locales over time.

Zdroj: https://www.blog.google/products/search/search-language-understanding-bert/

V plánu do budoucna jsou ovšem i další jazyky včetně češtiny, a tak se můžeme společně těšit na další výrazný pokrok v rámci vyhledávání.

MÁTE DOTAZ ČI POPTÁVKU?

Pošlete nám zprávu a my vám zavoláme zpět

První telefonická konzultace je zcela zdarma

V ideálním světě bychom měli čas na spam. V něm ale nežijeme a tak vás spamovat nebudeme. Své údaje nám tak dáváte za účelem vyřízení poptávky a nic víc.
Přečtěte si i něco dalšího

Profit first finannční řízení

ČLÁNEK

Profit First: Naordinujte financím dietu

Kolikrát jste si vy – podnikatelé a majitelé firem vypláceli nižší mzdu než ostatním zaměstnancům ve vlastní firmě? Kolikrát jste si dokonce řekli, že pro zdraví firmy si raději vyplácet mzdu vůbec nebudete? Když se vás někdo zeptá, jaký máte … Číst více

Reklama na sociálních sítích

ČLÁNEK

Podcast #2: Jak dělat placené kampaně na sociálních sítích

Tomáš Karásek patří mezi TOP 10 Facebook specialistů v ČR a v dnešním podcastu nám ve stručnosti představí, jak vytvořit účinné reklamní kampaně na Facebooku a Instagramu. Co od Facebook kampaní očekávat a jaké jsou nejdůležitější body účinné správy kampaní? … Číst více