Nedávno se v diskusi SEO na Facebooku objevilo téma, které jistě pana prezidenta nepotěší…

Příspěvek na Facebooku

Na vyhledávací frázi „prasomrd“ se zobrazují na první pozici oficiální stránky prezidenta.

Jak je to ve skutečnosti možné a jak problém řešit?

Než si na tyto dvě zásadní otázky odpovíme, pojďme pěkně od začátku…

Co je Google bombing

Překvapuje mě, kolik je na internetu různých variací definic tohoto termínu. Osobně mi přijde nejvýstižnější tato definice: 

“Google bombing je ovlivňování výsledků vyhledávání pomocí techniky, která spočívá v co největším možném propojení konkrétního výrazu s daným webem po celém internetu.“

Další z definic tohoto termínu můžete najít i na Wikipedii.

Jednodušeji řečeno, výsledek vyhledávání na konkrétní frázi lze ovlivnit, i když se na webu vůbec nenachází. A to pomocí textových odkazů z různých webů na internetu, ve kterém je tato fráze zahrnuta. 

Případ pana prezidenta je ojedinělý v tom, že po aktualizaci algoritmu Googlu v roce 2007 by k těmto situacím mělo docházet minimálně, ne-li vůbec.

Aktualizace se totiž týkala toho, aby algoritmy byly dostatečně silné k rozpoznání falešných/toxických odkazů určené k poškození webu. Tyto odkazy jsou poté považovány za spam a již nebudou brány v úvahu při klasifikaci ve výsledcích vyhledávání.

U tohoto případu ovšem Google udělal chybu a situaci špatně posoudil. 

Jak se to stalo?

Zcela jednoduše a přesně z definice Google bombingu vše jasně vyplývá. Historicky na oficiální stránky prezidenta vedly textové odkazy obsahující frázi “prasomrd”.

Dokonce kdysi existovala doména prasomrd.cz, kterou někdo přesměrovával na hlavní stránky prezidenta – viz. ukázka z web archivu. Zmínky jsou i v diskusích.

Co dělat a jak se bránit?

Jediné smysluplné řešení vidím ve dvou základních krocích:

  1. Nahlásit pomocí Search Console tento výsledek vyhledávání
  2. Distancovat se v Search Console od těchto toxických odkazů

Případně můžete podpořit web v rámci brand link buildingu

Nejznámější Google bomby…

Případ, který jsem uvedl, jak byste mohli očekávat, není jediný. V zahraničí jich je spousta. Některé skvosty vás rozesmějí, i když některým zasaženým “obětem” moc do smíchu nebylo.

#1 Najdi Chucka Norrise

Při hledání fráze „find chuck norris“ se ve výsledcích objevila na první pozici stránka nochucknorris.com, která byla navržena přesně jako výsledky vyhledávání Google. Na té se pak objevila tato srandovní hláška.

#2 Nejlepší toaletní papír na světě

Dle dostupných informací bylo tohle pro Google opravdu průšvih. Na hledanou frázi “best toilet paper in the world” se v obrázkových výsledcích vyhledávání objevila pákistánská vlajka. I v době, kdy tento článek píšu, je tato Google bomba aktuální. Můžete se přesvědčit sami.

#3 Fatální selhání

Patrně nejznámější Google bomba byla zaměřená na ex-amerického prezidenta G.W. Bushe. Po zadání fráze „miserable failure“ se na první pozici dlouho objevovala biografická stránka webu Bílého domu. Tato Google bomba byla dle informací zneškodněna až po 3 letech od doby, kdy byla poprvé spatřena.

George Bush Google Bombing

Zajímají vás například kdy se první Google bombing objevil a další zajímavé informace? Skvělý článek na toto téma zpracoval před pár lety Marek Prokop – https://www.lupa.cz/clanky/jak-se-bombarduje-googlem/ Článek je nicméně stále aktuální a v zásadě se nic nezměnilo.