Jak šířka okrajů a délka řádků obsahu ovlivňují čitelnost webu - Digitální agentura - Next Vision
14. 1. 2020

Jak šířka okrajů a délka řádků obsahu ovlivňují čitelnost webu

Stalo se vám někdy, že jste strávili až příliš času čtením textu na webu? Důvodem nemusí být velké množství textu. Studie totiž ukazují, že šířka okrajů a délka řádků výrazně ovlivňují čitelnost – konkrétně rychlost čtení a porozumění čtenému obsahu.

Rychlost čtení

Nebudeme si nic nalhávat, když uživatel může číst informace rychlým tempem, je to pro něj ideální počin. Cítí se komfortně a na webu provede víc interakcí.

Na Wichita State University provedla Dawn Shaikhová studii, ve které zjistila, že délka řádků má významný vliv na rychlost čtení.

Tato studie se zaměřovala na to, jaký účinek má délka řádku na rychlost čtení, porozumění a celkové spokojenosti všech uživatelů.

Celkem 20 studentů četlo na desktopu novinové články, které byly zobrazené v celkové délce 35, 55, 75 a 95 znaků na řádek.

Výsledky následně ukázaly, že pasáže, které byly v délce 95 znaků neměly sice vliv na celkové porozumění textu, ale vedly k vyšší rychlosti čtení.

 

I když se na první pohled může zdát, že kratší délka řádku může vést k vyšší rychlosti čtení – není tomu tak. Důvod je prostý. Časté zalomení řádku totiž způsobuje, že musíme častěji oči přesouvat na nový řádek, což vede logicky ke zpomalení čtení.

 

Porozumění čtenému obsahu

Jedna věc je optimalizace obsahu pro rychlost čtení, ale druhá důležitá věc je celkové porozumění čtení obsahu.

I v tomto případě provedli na Wichita State University výzkum, ve kterém zjistili, že většina uživatelů upřednostňovala větší šířku okraje, respektive měla vliv na celkové porozumění textu.

 

Celkově obsah bez okrajů má za následek narušení vnímání textu a tím horší porozumění.

 

Důležitá je kombinace

Šířka okraje a délka řádku se vzájemně ovlivňují. Uživatelé potřebuji ideální rovnováhu obou těchto prvků. Jedině tak dosáhneme příznivé rychlosti čtení a zároveň správného porozumění obsahu.

Nezapomeňte také na správnou výšku řádku, stačí se podívat na příklad níže. Který ze tří odstavců se vám čte nejlépe?

 

V odstavci se 100 % můžete vidět, že jsou řádky až příliš u sebe. Uživatelé s určitým zrakovým postižením mohou mít obrovské problémy takovýto obsah přečíst.

Na 150 % to vypadá, že prostor mezi řádky je ideálně vyvážený a text je snadno čitelný. Naopak u 250 % jsou řádky až příliš daleko od sebe – je to tak přehnané, až nepřirozené.

A co vy? Dáváte si u svých projektů na tyto základní obsahové prvky pozor?

MÁTE DOTAZ ČI POPTÁVKU?

Pošlete nám zprávu a my vám zavoláme zpět

První telefonická konzultace je zcela zdarma

Na spam nemáme čas. Odesláním svých údajů souhlasíte s jejich zpracováním za účelem vyřízení poptávky. To je celé.
Přečtěte si i něco dalšího

ČLÁNEK

Dvě třetiny zákazníků preferují nákup v kamenných prodejnách

Česká pobočka agentury IPSOS, která patří mezi světové lídry v oblasti průzkumu trhu, během letošního roku pro e-commerce společnost Acomware vyhotovila šetření o spotřebitelském chování napříč různými platformami. Průzkum vycházel ze vzorku 1 016 internetových respondentů a ano, opravdu se … Číst více