Jak šířka okrajů a délka řádků obsahu ovlivňují čitelnost webu - Digitální agentura - Next Vision
14. 1. 2020

Jak šířka okrajů a délka řádků obsahu ovlivňují čitelnost webu

Stalo se vám někdy, že jste strávili až příliš času čtením textu na webu? Důvodem nemusí být velké množství textu. Studie totiž ukazují, že šířka okrajů a délka řádků výrazně ovlivňují čitelnost – konkrétně rychlost čtení a porozumění čtenému obsahu.

Rychlost čtení

Nebudeme si nic nalhávat, když uživatel může číst informace rychlým tempem, je to pro něj ideální počin. Cítí se komfortně a na webu provede víc interakcí.

Na Wichita State University provedla Dawn Shaikhová studii, ve které zjistila, že délka řádků má významný vliv na rychlost čtení.

Tato studie se zaměřovala na to, jaký účinek má délka řádku na rychlost čtení, porozumění a celkové spokojenosti všech uživatelů.

Celkem 20 studentů četlo na desktopu novinové články, které byly zobrazené v celkové délce 35, 55, 75 a 95 znaků na řádek.

Výsledky následně ukázaly, že pasáže, které byly v délce 95 znaků neměly sice vliv na celkové porozumění textu, ale vedly k vyšší rychlosti čtení.

 

I když se na první pohled může zdát, že kratší délka řádku může vést k vyšší rychlosti čtení – není tomu tak. Důvod je prostý. Časté zalomení řádku totiž způsobuje, že musíme častěji oči přesouvat na nový řádek, což vede logicky ke zpomalení čtení.

 

Porozumění čtenému obsahu

Jedna věc je optimalizace obsahu pro rychlost čtení, ale druhá důležitá věc je celkové porozumění čtení obsahu.

I v tomto případě provedli na Wichita State University výzkum, ve kterém zjistili, že většina uživatelů upřednostňovala větší šířku okraje, respektive měla vliv na celkové porozumění textu.

 

Celkově obsah bez okrajů má za následek narušení vnímání textu a tím horší porozumění.

 

Důležitá je kombinace

Šířka okraje a délka řádku se vzájemně ovlivňují. Uživatelé potřebuji ideální rovnováhu obou těchto prvků. Jedině tak dosáhneme příznivé rychlosti čtení a zároveň správného porozumění obsahu.

Nezapomeňte také na správnou výšku řádku, stačí se podívat na příklad níže. Který ze tří odstavců se vám čte nejlépe?

 

V odstavci se 100 % můžete vidět, že jsou řádky až příliš u sebe. Uživatelé s určitým zrakovým postižením mohou mít obrovské problémy takovýto obsah přečíst.

Na 150 % to vypadá, že prostor mezi řádky je ideálně vyvážený a text je snadno čitelný. Naopak u 250 % jsou řádky až příliš daleko od sebe – je to tak přehnané, až nepřirozené.

A co vy? Dáváte si u svých projektů na tyto základní obsahové prvky pozor?

MÁTE DOTAZ ČI POPTÁVKU?

Pošlete nám zprávu a my vám zavoláme zpět

První telefonická konzultace je zcela zdarma

V ideálním světě bychom měli čas na spam. V něm ale nežijeme a tak vás spamovat nebudeme. Své údaje nám tak dáváte za účelem vyřízení poptávky a nic víc.
Přečtěte si i něco dalšího

Profit first finannční řízení

ČLÁNEK

Profit First: Naordinujte financím dietu

Kolikrát jste si vy – podnikatelé a majitelé firem vypláceli nižší mzdu než ostatním zaměstnancům ve vlastní firmě? Kolikrát jste si dokonce řekli, že pro zdraví firmy si raději vyplácet mzdu vůbec nebudete? Když se vás někdo zeptá, jaký máte … Číst více

Reklama na sociálních sítích

ČLÁNEK

Podcast #2: Jak dělat placené kampaně na sociálních sítích

Tomáš Karásek patří mezi TOP 10 Facebook specialistů v ČR a v dnešním podcastu nám ve stručnosti představí, jak vytvořit účinné reklamní kampaně na Facebooku a Instagramu. Co od Facebook kampaní očekávat a jaké jsou nejdůležitější body účinné správy kampaní? … Číst více