Kliknete a čekáte a čekáte. Zdá se vám, že váš web je pomalý a dlouho se načítá? Chyba nebude ve vašem připojení, ale zřejmě ve špatné optimalizaci rychlosti webu. Předpokládám, že i vy právě teď čtete tento článek na mobilu, stejně jako 70 % ostatních návštěvníků. Poměr přístupu z mobilu bude dále růst a s ním bude růst i potřeba efektivně a rychle zobrazovat obsah vašich stránek. Zabraňte, aby vám zákazníci odcházeli z webu. Platíte za přivedení každého návštěvníka na web. Je zbytečné přijít o zákazníky jenom proto, že web  se jim rychle nezobrazí!

Jak jsme optimalizovali rychlost webu Vzdusin.cz

Samozřejmě rychlosti načítání stránek můžete pomoci. Ukážeme vám pomocí konkrétní případové studie, jak jsme to řešili u partnerského e-shopu vzdusin.cz.

Co tedy můžete udělat?  Hodně věcí za vás asi udělal váš programátor při tvorbě webu. Ano, to je ta varianta, když to děláte celé od začátku nebo předěláváte starou verzi. Jestli si zvolil správný framework nebo dbá na kvalitu kódu, dokáže to dobře pořešit průběžně po celou dobu vývoje. Někdy to ale není možné. Máte starší web, nebo se jen neřešila optimalizace průběžně s tím, že se to udělá až následně.

Tak jsme to dělali i my. Není to ideální řešení, ale důležité je na to nezapomenout a dodělat to! A co všechno jsme tedy udělali a co byste si také měli zkontrolovat? Pár následujících „sprostých“ slov vás může odradit,  ale váš programátor je určitě zná a rád zapracuje do vašeho projektu.

Začneme kódem aplikace

Samozřejmě začneme asi kódem, protože ten jste si psali vy, takže za to, jak je rychlý, můžete také vy.  Proto je důležité si ho projít a hledat části, které by bylo možné napsat lépe. Zkrátit dotazy na databázi, vždyť strom kategorií je vlastně statický seznam, tak proč ho každým načtením webu tahat z databáze znovu? Takhle určitě narazíte na více specifických věcí, které se opakují a lze je ukládat do cache, statických souborů nebo jinak optimalizovat.

Konfigurace serveru

Co také velice dobře ovlivníte, je server, na kterém máte web. Samozřejmě tohle chce trochu analýzy před spuštěním, kolik RAM bude potřeba, kolik procesorů, prostě čím náročnější web bude, tím i prostředků musí být vice. A tady nešetřit! Je možné, že vám e-shop jede celý rok jako po másle, ale před Vánocemi spustíte velkou reklamní kampaň a najednou vám web spadne, protože ho přetížili tisíce nových návštěvníků. Vy nejen že přicházíte o peníze za reklamu, ale v konečném důsledku i o zákazníka, který přeci půjde jinam, než čekat, „až to naběhne“.

Velké soubory obrázků = dlouhá doba načtení webu na mobilu

Velkým peklem se stává načítaní obrázků na webu, galerie, slidery, popupy, všude samé obrázky. Je to hezké, ale je důležité to správně uchopit. Proč se mají načítat obrázky na webu, které ještě ani nevidím? Vždyť to jenom brzdí načtení webu. Tohle váš programátor hravě vyřeší pomocí metody lazy load. A to byste se divili, co to udělá s rychlostí webu. Váš web bude rázem o sekundy rychlejší.

Externí zdroje CSS a Javascriptu

CSS neboli kaskádové styly jsou vlastně kód, který vytvoří ten hezký design webu. Všechno lze minifikovat tzn. zmenšovat, aby ve výsledku prohlížeč stahoval malý objem dat a tím zobrazil stránku prakticky okamžitě. To stejné s Javascriptem, to je ale spíše dotaz na vašeho developera.

A to zdaleka není vše! Říkáte si, plno teorie, žádné ukázky? Ano, tenhle článek jen shrnuje, co vše a ještě více jsme udělali my, aby partnerský e-shop běžel svižně a bez zádrhelů. Reálná čísla PŘED a PO najdou zájemci ve zmiňované případové studii.

Jaké výsledky lze dosáhnout

Zkuste si svůj web zadat na test rychlosti webu na https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ Budete určitě překvapeni, ať už mile nebo nemile. My jsme po dodělání e-shopu měli čísla pro desktop na 45 a pro mobil na 23. Což je velice slabé. Po optimalizaci jsme to ale vytáhli na desktop 90 a mobil 72! Takže ano, jde to!

Dávejte si pozor na Google

A ještě poznámka nakonec, která měla stát jako varování hned na začátku: Google plánuje během jara 2021 výrazně omezit z vyhledávání weby s nízkou rychlostí, protože chce svým návštěvníkům doporučit jenom kvalitní = rychlé weby.

A to určitě chcete i vy.

Jestli potřebujete poradit, nebo rovnou optimalizovat váš web, neváhejte nás kontaktovat. Rádi pomůžeme!