Kliknete a čekáte a čekáte. Zdá se vám, že váš web je pomalý a dlouho se načítá? Chyba nebude ve vašem připojení ale zřejmě ve špatné optimalizaci rychlosti webu. Předpokládám, že i vy právě teď čtete tento článek na mobilu, stejně jako 70% ostatních návštěvníků. Poměr přístupu z mobilu bude dále růst a s ním bude růst i potřeba efektivně a rychle zobrazovat obsah vašich stránek. Zabraňte, aby vám zákazníci odcházeli z webu. Platíte za přivedení každého návštěvníka na web. Je zbytečné přijít o zákazníky jenom proto, že web  se jim rychle nezobrazí!

Jak jsme optimalizovali rychlost webu Vzdusin.cz

Samozřejmě rychlosti načítání stránek můžete pomoci. Ukážeme vám pomocí konkrétní případové studie, jak jsme to řešili u našeho e-shopu vzdusin.cz.

Co teda můžete udělat?  Hodně věcí za vás asi udělal váš programátor při tvorbě webu. Ano, to je ta varianta, když to děláte celé od začátku nebo předěláváte starou verzi. Jestli si zvolil správný framework nebo dbá na kvalitu kódu dokáže to dobře udělat průběžně po celou dobu vývoje. Někdy to ale není možné. Máte starší web, nebo se jen neřešila optimalizace průběžně s tím, že se to udělá až následně.

Tak jsme to dělali i my. Není to ideální řešení ale důležité je na to nezapomenout a dodělat to! A co jsme teda vše udělali a co byste si také měli zkontrolovat? No teď bude následovat pár „sprostých“ slov které ale váš programátor určitě zná a rád zapracuje do vašeho projektu.

Začneme kódem aplikace

Samozřejmě začneme asi kódem, protože ten jste si psali vy, takže za to, jak je rychlý, můžete také vy.  Proto je důležité si ho projít, hledat části které by bylo možné napsat lépe. Zkrátit dotazy na databázi, vždyť strom kategorií je vlastně statický seznam, tak proč ho každým načtením webu tahat z databáze znovu? Takhle určitě narazíte na více specifických věcí, které se opakují a je možné je ukládat do cache, statických souborů nebo jinak optimalizovat.

Konfigurace serveru

Co také velice dobře ovlivníte je server na kterém máte web. Samozřejmě tohle chce trochu analýzy před spuštěním, kolik RAM bude potřeba, kolik procesorů, prostě čím náročnější web bude, tím i prostředků musí být vice. A tady nešetřit! Je možné že vám eshop jede celý rok jako po másle, ale před Vánocemi spustíte velkou reklamní kampaň a najednou vám web spadne, protože ho přetížili tisíce nových návštěvníků. Vy nejen že přicházíte o peníze za reklamu ale v konečném důsledku i o zákazníka, který přeci půjde jinam, než čekat „až to naběhne“.

Velké soubory obrázků = dlouhá doba načtení webu na mobilu

Velkým peklem se stává načítaní obrázků na webu, galerie, slidery, popupy, všude samé obrázky. Je to hezké ale je důležité to správně uchopit. Proč se mají načítat obrázky na webu které ještě ani nevidím? Vždyť to jenom brzdí načtení webu. Tohle váš programátor hravě vyřeší pomocí metody lazy load. A to byste se divili, co to udělá s rychlostí webu. Váš web bude rázem o sekundy rychlejší.

Externí zdroje CSS a Javascriptu

CSS neboli kaskádové styly jsou vlastně kód, který vytvoří ten hezký design webu. Všechno lze minifikovat tzn. zmenšovat, aby ve výsledku prohlížeč stahoval malý objem dat a tím zobrazil stránku prakticky okamžitě. To stejné s Javascriptem, to je ale spíše dotaz na vašeho developera.

A to zdaleka není vše! Říkáte si, plno teorie, žádné ukázky? Ano tenhle článek je jenom teorie o tom co vše a ještě více jsme my udělali aby náš eshop běžel svižně a bez zádrhelů. K tomu slouží naše případová studie, kde na reálných číslech uvidíte ten rozdíl PŘED a PO. 

Jaké výsledky lze dosáhnout

Zkuste si svůj web zadat na test rychlosti webu na https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ a budete určitě překvapeny, bud mile nebo taky ne ☹ My jsme po dodělání e-shopu měli čísla pro desktop na 36 a pro mobil na 24. Což je velice slabé, ale po optimalizaci jsme na desktop 86 a mobil 71! Takže ano jde to!

Dávejte si pozor na Google

A ještě poznámka nakonec která měla být jako varování hned na začátku, Google plánuje během jara 2021 výrazně omezit z vyhledávání weby s nízkou hodnotou, protože chce svým návštěvníkům doporučit jenom kvalitní = rychlé weby.

A to určitě chcete i vy.

Jestli potřebujete poradit, nebo rovnou optimalizovat váš web, neváhejte nás kontaktovat.