Pokud tedy programovací jazyky plynně ovládáte, o práci nejspíš nebudete mít nouzi. Konkurence je ale velká a většina specialistů se dříve či později neobejde bez absolvování IT školení. S rozšířením jejich kvalifikace se totiž zvýší i platové ohodnocení.

Jaký je rozdíl mezi programátorem a IT specialistou?

Náplň práce IT specialisty se liší společnost od společnosti. Může se jednat o někoho, kdo řeší technické problémy v rámci pracovního zázemí – například nefungující tiskárny, zasekané počítače nebo nastavuje systémy pro jednotlivé zaměstnance. 

Stejně tak se tímto titulem může označovat i někdo, kdo spravuje webové stránky a zajišťuje jejich plynulý chod. Když spadne server nebo dojde k nějakému internímu erroru, specialista dá vše zase do pořádku. Navíc se snaží provést takové kroky, které zabrání tomu, aby se stejná chyba opakovala v budoucnosti.

Programátor je naopak velmi specifická profese. Jedná se o člověka, který navrhuje, píše a testuje počítačové systémy, programy, aplikace nebo webové stránky – v takovém případě se často označuje jako developer. 

Krušné školní začátky

Většina lidí se rozhodne, že bude trávit většinu života programováním či jinými aktivitami tohoto charakteru, už ve svých školních letech. Kdo má o své budoucnosti jasno ještě před dokončením základní školy, může si vybrat studium IT oboru už na střední

Střední školy v České republice však obvykle nepřinášejí vzdělání na takové úrovni, aby byl maturant schopen ihned po absolvování studia schopen poskytovat komplexní služby, zejména pokud jde o programování. Logickou cestou je tedy posléze vysoká škola, kde se studenti naučí většinu postupů, které by mohli v praxi potřebovat.

Každý ostřílený programátor či IT specialista vám ale řekne jedno –⁠ kdo se chce v tomto oboru uživit, musí se neustále vzdělávat. Obvykle k tomu dochází kombinací dohledávání potřebných informací na internetu a speciálních školení, a to v oboru, na který se chce v budoucnu specializovat.

Výběr specializace je základ

Nikdy nedělá dobrotu, když někdo „sedí jedním zadkem na více židlích“, protože pak nemá prostor dělat žádnou z nich pořádně. V prvních letech praxe je to samozřejmě pochopitelné. Avšak po získání dostatečných zkušeností je vždy nejlepší své portfolio služeb zúžit pouze na takové aktivity, které jsou člověku nejlépe, a v nich se pak vzdělávat.

Velmi ceněnou specializací je v dnešní době například etický hacking. Jde o cílené snahy o rozlousknutí určitých bezpečnostních systémů, aby bylo posléze možné přijít s efektivními způsoby, jak slabá místa odstranit. Nejlepší etičtí hackeři si mohou vydělat až 500 000 dolarů za rok. U nás se běžný plat v tomto oboru pohybuje kolem 100 000 korun měsíčně.

Jako běžný uživatel se však nejčastěji setkáte s výsledky práce programátorů webových stránek či aplikací. U nich bývá platové ohodnocení o něco nižší, záleží však na tom, zda jsou zaměstnaní či podnikají. V prvním případě se průměrný plat pohybuje okolo 70 000 korun, zatímco v druhém se může výrazně lišit podle cenové sazby, objemu práce a tak podobně.

Jak začít programovat?

Přemýšlíte o tom, že byste se stali programátorem, ale nevíte jak začít? Univerzální řešení pro všechny neexistuje, základem je ale určitě studium programátorských jazyků a jejich využití v praxi. Můžete si třeba vytvořit vlastní projekt a uvidíte, co z toho vznikne.

Výběr jazyka závisí na tom, co vlastně chcete vytvořit. Mobilní aplikace například vyžadují znalost jazyků, jako je Java, Objective C či C#. Při tvorbě aplikací pro systém iOS se zase neobejdete bez znalosti kódu Swift, zatímco u webových aplikací vám poslouží JavaScript. Co se týše samotných webových stránek, tak byste se měli seznámit s jazyky Go, Python a PHP.

Mnoho začínajících programátorů a IT specialistů absolvuje také Linux školení, jelikož se jedná o jednoduché rozhraní, které je pro tvorbu programů a aplikací velmi přívětivé. Možností je ale samozřejmě celá spousta – na Root.cz s můžete vybírat z spousty různých variant. Záleží tedy jen na tom, kam vás vaše vlastní cesta zavede