Když už sdílení fotek nestačí

Možnosti Instagramu tehdy Markovi Zuckerbergovi ale nejspíš připadaly příliš omezené a jeho tým se hbitě pustil do nových vychytávek. Podle statistik dnes Instagram každý měsíc používá asi miliarda aktivních uživatelů. Přes tuto sociální síť si mohou posílat soukromé zprávy, sledovat živé přenosy nebo se snadno přesunout do internetových obchodů se zbožím, které uvidí na fotkách.

Zdroj obrázku: instagram-press.com

Takové vychytávky Instagram zavádí do provozu v podstatě každou chvíli. Tento měsíc to byla například možnost posílání soukromých hlasových zpráv v délce až jedné minuty. Podobnou službu známe už několik let například z Facebook Messengeru a vliv mateřské sociální sítě na Instagram se tedy rozhodně nezapře.

Zdroj obrázku: online.jwu.ed

Youtube a spol.

V případě Instagram TV (neboli zkráceně IGTV) se ale jedná o podstatně dalekosáhlejší krok. Nová platforma si klade za cíl zcela změnit naše dosavadní vnímání Instagramu a především přímo konkurovat společnosti Google a jejímu YouTube, který na současném internetu tvoří de facto monopol.

Jasně, existují i další kanály pro sdílení a šíření videí – z těch nejznámějších jmenujme například Vimeo nebo Wistiu – žádnému z konkurentů se ale ani ve zlomku nepodařilo zopakovat nebo napodobit úspěch YouTube. Možná si na nich sice přehrajete video, na které jste se proklikli odněkud z webu, jen stěží na nich ale půjdete na vlastní pěst hledat tutoriály nebo sledovat své oblíbené přispěvatele. Ty samotné navíc celý svět svorně zná pod označením youtubeři, což jen dokládá sílu giganta, který si od roku 2005 podmanil doslova celý svět.

Zdroj obrázku: youtube.com

Facebook opouští uživatelé – rovnou po milionech

Facebooku poprvé v historii masově odcházejí uživatelé. Průměrný uživatel největší sociální sítě na světě stárne – a to samozřejmě není dobré. Jen za posledních dvanáct měsíců mělo Facebook opustit na 2 miliony aktivních uživatelů ve věku 24 let a méně. Facebook aktuálně disponuje asi 2 miliardami registrovaných uživatelů po celém světě.

Vedení Facebooku se tedy loni poprvé rozhodlo zaměřit i na uživatele mladší 13 let. Aplikace Facebook Messenger Kids umožnila částečně využívat síť i dětem – samozřejmě pod dohledem rodičů. Tento krok ovšem vzbudil poměrně kontroverzní reakce.

Vycítil Mark šanci porazit Google?

Facebook ale není jediný komu se nedaří. Díky nedávno odhalené bezpečnostní chybě Googlu, díky které unikly soukromá data milionů uživatelů, společnost ohlásila konec sociální sítě Google +. Ta si nikdy nevedla příliš dobře a nabourala letitý dojem odborníků, že na cokoliv Google sáhne, to se automaticky promění v internetové zlato.

Právě YouTube patří mezi největší zbraně tohoto internetového giganta. A přímým konkurentem se mu nyní má stát internetová televize od Instagramu. Má šanci?

  • Zatímco videa na Instagramu až do nynějška měly maximální stopáž jednu minutu, videa na IGTV přichází až s hodinovým formátem,

  • oproti YouTube a dalším platformám je orientace videí na IGTV vertikální (na výšku),

  • nejedná se jen o další „malé“ rozšíření Instagramu, samostatnou aplikaci IGTV najdete na Google Play i App Store.

Zdroj: youtube.com

Na výšku orientovaná videa jsou v internetových vodách sice docela výjimečné, ale právě tady nastává i hlavní kámen úrazu nové platformy. Lidé si přece jen navykli točit převážně „na šířku“ a na IGTV tak prozatím najdete jen spoustu nešikovně ořezaných videí.

Docela vtipnou záležitostí je také fakt, že hned jak se na novou „televizi“ prokliknete, automaticky se vám spustí první dostupné video. A vy až následně můžete vyhledat jiné. Vedení Facebooku to na představovací akci hájilo tvrzením, že lidé chtějí pro sledování zábavného obsahu udělat co nejméně úkonů. Spíše to ale zavání tím, že marketingové oddělení tady bude (podobně jako u videí přímo na Facebooku) uměle nahánět vysoká čísla zhlédnutí a ty pak prezentovat před nadšenými inzerenty.

První film exkluzivně pro IGTV – se Selenou Gomez v hlavní roli

Své příznivce si ale nová platforma určitě najde. Nezávislá americká režisérka Petra Collins hned po spuštění IGTV pro veřejnost oznámila, že právě na ní uvede svůj připravovaný film A Love Story. Má se jednat o psychologický horor a do hlavní role neobsadila nikoho jiného, než Selenu Gomez – celosvětově známou pěveckou superstar a bývalou přítelkyni Justina Biebera.

Zdroj fotky: Instagram Seleny Gomez

Celý film by se měl dostat ven do šesti měsíců, dostupné ukázky ale vypadají skutečně impozantně – a vertikální formát jim dodává na zvláštní autentičnosti. Otázkou ovšem zůstává, jestli se bude jednat o ojedinělý výstřelek nebo má IGTV šanci stát se seriózní konkurencí pro jiné videokanály. V rámci svého Instagramu ji sice už nyní mají ve svých telefonech statisíce lidí jen v České republice, není ale příliš těžké toto rozšíření ignorovat. Alespoň prozatím.

Video se Selenou Gomez, zdroj: https://youtu.be/6s_wk6TMyOY

Rádi byste prorazili na Instagramu a IGTV? Kontaktujte nás.