Co jsou to ty archetypy? Jedná se o jakési pra obrazy nebo vzory. Něco, co je hluboce zakořeněné a projevuje se napříč věky. Jsou nezávislé na kultuře a době. Za těmito definicemi a výzkumy stojí Carl Gustav Jung. Pokud se zaměříme na marketing a branding podle archetypálního smyslu, tak se dotýkáme se jakési duše značky. Jejího vyjádření pomocí univerzálních pocitů a instinktů. Ty se odehrávají v našem podvědomí.

Samotná definice značky je souvislá s pocity, které značka v lidech vyvolává. Zamyslete se například na značkami jako Coca Cola. Příklad lásky a něžnosti. Nebo třeba Harley Davidson. Příklad rebélie a vzdoru. Tyto značky si dobře uvědomují hlubší význam a jaké pocity v lidech chtějí a mají vyvolávat. Jsou příkladem dvou typických a odlišných archetypálních vzorů Neviňátka a Psance. Každá značka má své příznivce a své odpůrce. Ví, kam se má pozicovat, a jaká je cílová skupina. Nesnaží se marketingovým a komunikačním mixem zaujmout odlišně smýšlející skupiny lidí. Komunikují konzistentně, a to jim dává sílu. Lidé vědí, co od nich mají čekat.

Archetypy nabízejí jasně strukturovaný systém. Nabízejí nám vodítka ve složité psychologii našich zákazníků. Dokážeme pomocí tohoto systému efektivně a jasně komunikovat naše značky. To zvyšuje na trhu její povědomí a hodnotu. A jak jistě víme, hodnota značky je to nejcennější, co v podniku máme.

Značky v dnešním západním světě vyplňují vákuum, které po sobě zanechalo náboženství a jiné tradiční autority. Značky jsou nové mýty a legendy, podle kterých žijeme. Vyplňují naše touhy a potřeby. Pojem značky je širší. Sportovní týmy, vzdělávací, dobročinné a další instituce jsou samozřejmě také značky. Na toto téma doporučuji videa Branding in the New Normal od Sashy Strausse.

Celý článek po přihlášení

Získejte funkční tipy, data a případové studie od Next Vision.
Přihlaste se k odběru a využijte našich 14 let zkušeností.

Vážíme si důvěry a nespamujeme. Zasíláme 1 email měsíčně a můžete se odhlásit jedním kliknutím.