Připravte svůj Google Ads účet na vánoční sezónu

Ano, blíží se Vánoce. Pro majitele e-shopů je to nejdůležitější část roku z pohledu tržeb (pokud zrovna neprodáváte klimatizace). Jedním z klíčových nástrojů, který vám může pomoci dosáhnout úspěchu, je Google Ads. Pokud bude správně nastaven. Připravili jsme pro vás pár bodů, na které se podívat, se kterými se často setkáváme při auditech účtů.

 

POČÍTAJÍ SE VÁM SPRÁVNĚ KONVERZE?

Zkontrolujte si konverzní cíle. Pokud máte nasazený konverzní cíl a počítají se vám konverze, tak je první krok splněn. Mrkněte se ale i na to, které konverze jsou nastaveny jako primární. Primární konverze pro nákup by měla být pouze jedna. Někdy se však při auditu účtu setkáváme s tím, že má klient nastavenou primární konverzi pro nákup jak z Google Ads, tak i z Google Analytics. Konverze se pak dublují a vy se díváte na irelevantní obrázek. Google navíc potom nesprávně optimalizuje kampaně a zbytečně přečerpává budget. 

 

SKÓRE OPTIMALIZACE KAMPANÍ

Skóre optimalizace je odhad toho, jak si váš účet pravděpodobně povede. Vše pod 100 % znamená, že nevyužívá svůj plný potenciál. Doporučuji držet tuto hladinu alespoň nad 90 %, nicméně ve svých účtech si osobně udržuji 100 %. Podívejte se na doporučení od Googlu. 
80 % jsou irelevantní doporučení, kterých je nutno se zbavit, ale zbylých 20 % dávají smysl.

REKLAMY

Reklamní kopie jsou stěžejní pro přilákání uživatelů. Vytvořte lákavé a vánočně naladěné reklamní texty. Zaměřte se na benefity produktů, nabídky zdarma, dárky k nákupu apod. Vytvořte emocionální spojení s Vánocemi a učiňte své reklamy neodolatelnými.

  • Responzivní reklamy

Zkontrolujte si, že ve vašem účtu už nehraje prim zastaralá forma reklam, tzv. rozšířené textové reklamy. Google už tuto formu reklam nepodporuje, ani vytvářet/upravovat se nedá, ale bohužel se s tímto nešvarem při auditech stále setkáváme. Je to znakem toho, že správce se účtu příliš nevěnuje a neimplementuje novinky. Vytvořte si pro každou sestavu minimálně jednu responzivní reklamu primární a pak alespoň další dvě pro testování.

  • Síla reklamy

Dbejte na to, aby síla reklamy byla “dobrá” až “vynikající”. Čím větší sílu reklama má, tím snáze dosáhne maximálního výkonu. Zvýšení síly reklamy ze “slabé” na “vynikající” v průměru zvyšuje prokliky a konverze o 12 %. Sílu reklamy si zvýšíte vylepšováním nadpisů a popisů (mějte je vyplněné všechny), přidání konkurenčních výhod, zkontrolujte si správnost vstupní stránky.

  • Odkazy na podstránky

Aktualizujte odkazy na podstránky. Zkontrolujte, zda v nich nemáte irelevantní kategorie (např. elektrokoloběžky budou přes Vánoce prodejnější, než klimatizace) či zastaralé ceny (např. letní výprodeje). Přidat můžete i speciální podstránky na Vánoční sekce.

  • Odpočtové reklamy 

Jde o specifický typ reklamy, který umožňuje zobrazovat dynamický časový odpočet do určité události nebo termínu. Tato forma reklamy je často využívána pro akce, slevové nabídky, výprodeje, omezené nabídky a události, které mají jasný časový rámec. Výhodou odpočtových reklam je, že vytvářejí pocit naléhavosti a motivují uživatele k okamžitému jednání.

Skvělým příkladem pro použití odpočtové reklamy je na Black Friday, kdy v textu reklamy pak může být “Nabídka končí za 5 dní”. Každý den se pak automaticky textace změní na “4, 3, 2, 1 dny”.

 

PERFORMANCE MAX KAMPANĚ

Je nový typ kampaně maximalizující výkon. Kombinuje všechny typy kampaní, jako je vyhledávací, obsahová i nákupní. Bývá to nejdůležitější typ kampaně pro e-shopy. Zkontrolujte si, že máte veškeré podklady, záznamy, rozšíření, firemní loga, obrázky, videa a signály řádně vyplněny. Dost často se setkáváme s Performance Maxkou, která byla prostě jen Google automaticky upgradovaná z nákupní kampaně (tzv. PLA), a to pak chybí mnoho informací a kampaň tak rozhodně nejede na plný plyn.

google performace max

Vylučte z této kampaně i brandová klíčová slova. Ta patří do brandové kampaně, která má nízkou cenu za proklik, vysoký konverzní poměr a tedy i nízkou cenu za konverzi.

Naše zkušenosti s Performance Max kampaní jsou velice pozitivní, přečíst si o tom můžete v naší případové studii s klientem Fleurop zde.

 

UČTE SE Z MINULOSTI

Udělejte si čas na analýzu toho, co fungovalo minulý rok. Mnoho klíčových slov, reklam a kampaní přes rok nefunguje/není vyhledáváno, ale během vánočního shonu je to jinak. Ohlídejte si, aby tyto klíčové výrazy, reklamy, produkty byly přes Vánoce znovu aktivní.

Začněte tím, že se zaměříte na klíčová slova. Vánoční období může znamenat nové trendy a horké produkty. Přehodnoťte svůj seznam klíčových slov a zařaďte ty, které jsou aktuální a relevantní pro váš sortiment. Nezapomeňte také na dlouhá klíčová slova (tzv. long-tailové výrazy), která mohou přitáhnout cílenou a konverznější návštěvnost za nižší cenu za proklik.

Mějte na paměti, že vánoční období může mít jiný způsob nakupování než běžně. Vytvořte speciální reklamní skupiny s vánočním zaměřením, kde budete prezentovat produkty jako dárky, slevy na vánoční balíčky nebo speciální nabídky pro Vánoce.
google trends vanoce

Jak se dá díky práci s klíčovými slovy zdvojnásobit počet objednávek si můžete přečíst i v naší případové studii s klientem Color Factory zde.

 

REMARKETING

Oslovte opakovaně ty uživatele, kteří navštívili váš e-shop, ale neuskutečnili nákup. Vytvořte remarketingové kampaně s vánočním zaměřením a připomeňte jim váš sortiment jako potenciální dárky. 

Nahrajte do svého účtu seznamy zákazníků. Google nabízí možnost tyto kontakty nahrát do účtu a využívá je pak pro optimalizaci kampaní. Je to jeho reakce na snižování množství dat o uživatelích např. díky zákonu o cookie liště. Snaží se vyhledávat lidi s podobným chováním, nebo skrz kampaň stávajícímu zákazníkovi nabídnout upsell.  

 

TESTOVÁNÍ A OPTIMALIZACE

Neustále testujte různé verze reklamních textů, obrázků a cílových stránek. Jednou za čas vyzkoušejte i volnou shodu u klíčových slov. Analýzou dat zjistíte, co funguje nejlépe pro váš cílový trh.

AB split testování reklam

Pokud na tohle všechno nemáte čas nebo si s tím nevíte rady, přenechte účet odborníkům. Určitě se to vyplatí. V Next Vision víme, co děláme. Získejte zdarma audit kampaní.