Vždy, když vyjde taková zpráva, musím se usmát. On ten samotný nadpis může výrazně zkreslovat fakta a je třeba celou věc uvést do širšího kontextu.

Když v nejnovějším videu John Mueller potvrdil, že duplicita u webu je naprosto „normální“ a tím, že ji máte o žádné plusové bodíky ve vyhledávání vlastně vůbec nepřijdete, tak navstává důležitá otázka:

Proč ji vlastně SEO odborníci ve svých auditech řeší?

Zakopaný pes je v interpretaci

Tvrzení, že duplicitní obsah není negativním faktorem je totiž do jisté míry v pořádku. Ale pojďme se společně podívat i na druhou stránku věci a vysvětlit si to na názorném laickém příkladu.

Vemte si, že máte auto. Auto má nevyvážená kola a díky tomuto “nedostatku”, schválně to slovo dávám do uvozovek, mohou být nepřímo ovlivněny další komponenty, jako např. podvozek, ložiska, tlumiče, čepy…

On vám za to hlavu nikdo neutrhne, jezdit můžete vesele dál a nikdo vlastně neví jak dlouho, protože nikdo nezná míru závažnosti, pokud se tomu nepodívá důkladněji na zoubek – stejně jako u duplicit.

Co to tedy v praxi znamená

V praxi to funguje tak, že pokud máte na webu víc duplicitních stránek, Google nezobrazí ve výsledcích vyhledávání všechny, ale vybere jen jednu a tu zobrazí. Nebo by alespoň měl 🙂

Takže vlastně nebude hodnotit negativně váš web. Tvrzení, že to není negativní hodnotící faktor je tedy vlastně v pořádku.

Ale pokud si to rozebereme v širším kontextu, tak podle míry závažnosti, tedy kolik těch duplicit je a v jakém spojení se na webu vyskytují, se z malého nedostatku můžeme dostat na poměrně závažný problém, který pak může ovlivňovat web ve vyhledávání.

Pár typických příkladů

Nepříznivá URL ve vyhledávání

Není žádnou novinkou, že vyhledávač může zaindexovat URL s UTM parametry, pokud tedy ze dvou duplicitních URL vybere tu s UTM parametry, do jisté míry to může ovlivnit CTR (míru prokliku). Pravděpodobnost je sice malá, ale může se stát.

Kanibalizace klíčových slov

Jedním z problémů je kanibalizace klíčových slov. K tomuto jevu dochází, když máte více stránek na webu, které cílí na stejné téma nebo frázi. Soutěžíte ve vyhledávání sami se sebou a ředíte zpětné odkazy, ale i CTR.

Ředění zpětných odkazů

Počet (a kvalita) zpětných odkazů směřujících na stránku (včetně interního prolinkování) je významným „faktorem“ hodnocení webu ve vyhledávání. Předchozí bod ohledně kanibalizace tedy úzce souvisí se zpětnými odkazy.

Pokud máte dvě podobné stránky, všechny příchozí odkazy se mezi tyto dvě stránky efektivně rozdělí.

Představte si, kdyby na každou stránku vedlo 20 odkazujících domén a kdyby jejich součet (40) směřoval pouze na jednu z nich. Tato stránka by se zcela jistě umístila na vyšší pozici.

Crawl budget

Týká se větších webů. Ale čas od času Google projde znovu i duplicitní obsah aby se přesvědčil, zda se něco nezměnilo. A posílat jej tedy na duplicitní stránky tedy nedává smysl.

Závěrem

Tímto článkem jsem chtěl demonstrovat, že duplicita sice nemusí být negativním hodnotícím faktorem, ale v širším kontextu může nepřímo ovlivňovat několik dalších aspektů webu. Ty pak ve výsledku mohou ovlivnit web ve vyhledávání.

Proto prosím, berte duplicitní obsah i přes toto tvrzení zodpovědně a vždy nejdříve analyzujte váš současný stav.