Reklamy ve vyhledávání vs. obsahová síť

Pokud jste se někdy ponořili do hlubin Google AdWords, určitě víte, že krom klasické reklamy ve výsledcích vyhledávání umožňují inzerovat také v tzv. obsahové síti (někdy se používá také označení partnerská nebo reklamní síť). Do takové sítě může své webové stránky registrovat úplně každý. Jakmile projde schvalovacím procesem, umístíte na něj vygenerovaný zdrojový kód a PPC reklama se automaticky začne objevovat vedle vašeho vlastního obsahu.

Nejznámější obsahovou síť na světě představuje Google AdSense, zdejší inzerenti, kteří mají v úmyslu dostat se na váš web, potom tento portál znají jako Google Display Network (zkráceně GDN). Jaký je ale vlastně rozdíl mezi inzerováním v rámci běžného vyhledávání a v tom v obsahové síti?  Představte si to sami – s vyhledáváním jsme většinou velmi rychle hotoví. Prostě najdeme, co nás zajímalo a příliš si nevšímáme vycpávek kolem. Obsahová síť oproti tomu funguje tak trochu jako rozcestníky pro další obsah.

U těchto reklam můžete přidávat grafiku, symboly a obrázky. Na webech, které využívají Google Adsense, tak poměrně jednoduše zanecháte výraznější stopu. Zásah je v tomto případě nesrovnatelně větší. Studie udávají, že prostřednictvím obsahové sítě lze oslovit klidně 80 až 90 % návštěvníků. Díky prakticky nepřebernému katalogu webových stránek můžete oslovit gigantické i menší, úzce zaměřené segmenty.

 • Google Display Network k aktuálnímu datu pokrývá až 2 miliony webů po celém světě
 • Nezáleží na jejich velikosti nebo návštěvnosti
 • Oslovit můžete úzce specializované niky, stejně jako širší uživatelské skupiny

Jak může vypadat reklama v obsahové síti?

 • Responzivní reklama (responsive ads) spojuje text s ilustračním obrázkem. Zpravidla se jedná o jednořádkový nadpis a odkaz na váš web.
 • Reklama v prostředí Gmailu vypadá jako sponzorované e-maily a zobrazuje se v horní části doporučené pošty v této mailingové platformě. Po rozkliknutí je návštěvník opět přesměrován na vaše webové stránky.
 • Bannerová reklama je grafickým formátem, který se klasicky zobrazuje na webových stránkách. Tato forma je obecně nejrozšířenější.
 • Reklama v prostředí aplikací je formátem pro mobilní zařízení.

Ocenění těchto reklam funguje na principu aukce. Inzerenti nabídnou cenu a Google následně vybere toho, který je za dané místo ochoten zaplatit nejvíce. Jakmile je nabídka jednou vybrána, Google vám za ni bude účtovat o jeden cent více než je druhá nejvyšší nabídka. Není se tedy třeba bát, že byste zbytečně přeplatili. Celkem jsou k dispozici tři cenové modely, které se odvíjí od vašich obchodních cílů.

 • Cost-per-click (CPC) – Inzerentům je účtován poplatek pouze v případech, kdy návštěvník klikne na reklamu a navštíví web.
 • Cost-per-thousand Impressions (CPM) – Platíte za každých 1 000 zobrazení. Ideální řešení pro větší kampaně s cílem zvýšení povědomí o produktu nebo službě.
 • Cost-per-Acquisition (CPA) – Platíte v závislosti na konverzi, která probíhá u vás na webu. Nezáleží, zda se jedná o nákup v e-shopu nebo přihlášení k odběru newsletteru.

Se strojovým učením za maximální konverzí

Na svém oficiálním blogu Inside AdWords, kde jsou pravidelně představovány novinky, rady a triky ohledně tohoto nástroje, Google nedávno uvedl nové nákupní kampaně, které využívají automatizaci a strojové učení pro maximální efektivitu konverzí.

Na základě zadaných preferencí vám kampaně nabídnou automatickou optimalizaci s cílem zvýšení výnosů. Původní nákupní kampaně budou samozřejmě stále k dispozici, nový nástroj by je ale měl převálcovat – vždyť už jeho úvodní podtitulek zní „plně automatické řešení kampaní pro zvýšení prodejů a počtu oslovených zákazníků“. Zní to lákavě, že?

Nové nákupní kampaně budou automaticky optimalizovány tak, aby inzerentům pomohly dosáhnout konkrétního cíle, ať už se jedná o maximalizaci hodnoty konverze v celkovém měřítku či při určitém rozpočtu.

Zní to jednoduše, ale bavíme se o obrovském množství proměnných. Na všechny kampaně rozhodně nelze brát jeden metr a systém musí vzít v úvahu druh produktu, kontext reklamy nebo právě konkrétní cíl inzerenta. Nové kampaně dokáží optimalizovat nabídky, identifikovat ten správný zákaznický segment, a dokonce i rozhodnout, kde přesně by se reklama měla zobrazovat. Svůj rozpočet na kampaně AdWords tak budete moci využívat mnohem efektivněji, než když jste museli většinu nastavení provádět manuálně.

Nový typ kampaní bude dostupný na všech reklamních plochách; ve výsledcích hledání, obsahové síti Google Display Network, stejně jako v rámci platforem Gmail a YouTube.

Výhody automatizovaných kampaní v GDN

 • Automatické rozpoznání vhodných reklamních ploch, skupin potenciálních zákazníků a optimalizace kampaně pro co největší míru konverzí
 • Možnost aplikace nejen textových, ale i grafických prvků
 • Dosah až na 90 % internetu – obsahová síť GDN zahrnuje velké blogy, portály a aplikace
 • Při nastavování nových kampaní už nebude potřeba spravovat nákupy a remarketingové kampaně (pro uživatele, kteří váš web v minulosti již navštívili, je tedy pravděpodobné, že je zajímá váš produkt) odděleně

Jak uspět s reklamou na obsahové síti?

90 % celého internetu? Úctyhodné číslo, ale jak co nejlépe zužitkovat tyto možnosti? Zejména potřebujete dobrou strategii cílení.

Vůbec nejrozšířenější z nich je právě remarketing; tedy zacílení na uživatele, kteří již v minulosti navštívili váš web nebo dokonce zakoupili produkt či službu. Google AdWords v tomto ohledu nabízí dokonce režim tzv. dynamického remarketingu, kdy se podle toho, jakou interakci měl daný uživatel s vaším webem, změní podoba zobrazené reklamy. To je právě ten případ, kdy si někde prohlédnete určitý výrobek a v příštím týdnu ho vidíte snad všude, kam se na internetu podíváte.

Cílit můžete také podle místa na internetu. V tomto případě ručně vyberete, na kterých stránkách chcete vaši reklamu. Nezapomeňte, ale že díky systému aukce, který jsme zmínili výše, tento krok sám o sobě nezaručuje výsledné umístění.

Vhodné je cílit rovněž podle obsahu. Google eviduje hlavní témata všech webů, které do své obsahové sítě zahrnuje. Na základě těchto témat a klíčových slov si potom můžete zajistit, že se vaše reklamy budou zobrazovat co nejrelevantnějšímu segmentu uživatelů. Rovněž můžete obdobným způsobem cílit na uživatele, kteří si na Google vyhledávali podobná témata, jako ta, ke kterým se váže vaše nabídka.

Demografické cílení pak filtruje potenciální zákazníky podle věku, pohlaví a dalších preferencí, které o nich algoritmy Google znají.

Chcete pomoct s reklamou v Google AdWords? Obraťte se na nás.