Celá filosofie To Do listů spočívá v procesu jménem task management. Pokud se zajímáte o pracovní výkonnost, efektivní workflow nebo třeba metodu GTD, získáte s takovou platformou neocenitelného pomocníka. A ruku na srdce, odškrtnout splněný úkol je jeden z těch lepších pocitů, který můžeme v pracovním životě zažít.

 

Wunderlist / Microsoft To-Do – aplikace (i nadcházejícího) roku?

Elektronickým seznamům úkolů už pěkných pár let kraluje aplikace Wunderlist. Ta spadá do portfolia berlínského startupu 6 Wunderkinder GmbH, který ji poprvé vypustil v roce 2011. V červnu 2015 potom společnost, včetně její vlajkové aplikace, získal prostřednictvím akvizice sám velký Microsoft. Není se čemu divit, vždyť už tehdy Wunderlist používalo více než 13 milionů uživatelů po celém světě.

Plány Microsoftu jsou ale velkolepější. Ještě v dubnu tohoto roku vydal vlastní To-Do aplikaci s jednoduchým názvem Microsoft To-Do. Ta by měla Wunderlist brzy kompletně nahradit, nicméně zatím jsou v provozu obě platformy.

To proto, že u nejnovějšího dítěte Microsoftu dosud nenajdete několik stěžejních funkcí, pro které je právě Wunderlist tak populární. Jakmile ale bude vše řádně implementováno, budou data uživatelů převedena do prostředí MS To-Do. Aplikace, která bude dodávána jako součást kancelářského balíku Office 365.

MS To-Do sází na elegantní a minimalistický design. Všechny tasky si můžete třídit do specifických kategorií, přiřazovat k nim vlastní barevná pozadí nebo vše jednoduše řadit podle důležitosti. Aplikace navíc bude využívat inteligentní algoritmus, který bude k vašim úkolům vytvářet individuální návrhy.

Nový nástroj je aktuálně dostupný v předváděcí verzi (preview), a to pro zařízení s iOS, Androidem nebo Windows 10 Mobile. Používat ho samozřejmě můžete i online.

Na závěr se dostaneme k ceníku. Kompletní politika Microsoftu v této oblasti nám zatím není známá, každopádně Wunderlist je v základní podobě stále dostupný zdarma. V rozšířené verzi Wunderlist Pro (např. o neomezený počet subtasků nebo přiložených souborů) vás používání přijde na 4,99 USD měsíčně (přibližně 123 Kč), stejně jako Wunderlist Business pro pracovní kolektivy – s tím rozdílem, že tady je měsíční poplatek účtován všem účastníkům.

 • Standardní verze zdarma
 • Lze očekávat synchronizaci s ostatními službami Microsoft
 • Nízké ceny prémiových verzí

OmniFocus – podle zásad GTD (Mít vše hotovo)

Aplikace OmniFocus je osobním taskovacím manažerem pro zařízení, která pracují na operačních systémech iOS a macOS. Oficiální misí platformy je „umožnit, aby nápady a myšlenky mohly být převedeny do To-Do seznamů“. Není od věci dodat, že program kompletně pracuje s technikami a koncepty, které byly uvedeny v knize Mít vše hotovo (známé také pod zkratkou GTD) od Davida Allena.

Aplikace pochází z dílny startupu The Omni Group a v současnosti je k dispozici ve verzi 2.8.1 pro Mac a 2.17.4 pro iOS.

S OmniFocus můžete pracovat v několika perspektivách. Každá je přitom navržena trochu jinak – záleží, jestli se zrovna chcete věnovat plánování, samotnému vytváření úkolů, kontrole nadcházejících činností, nebo něčemu jinému.

Aplikaci nemusíte ani otevírat, stačí se podívat na aktuální notifikace, a uvidíte, co vás daný den všechno čeká. Velká výhoda OmniFocus spočívá v tom, že je navržen čistě a pouze pro zařízení Apple. Možnosti těchto platforem (včetně např. Siri) využívá naplno, a to jen přidává na pohodlí vás jako uživatele.

Aplikaci si můžete zdarma stáhnout na čtrnáctidenní zkušební dobu. Poté vás ve verzi Standard přijde na 39.99 USD (asi 985 Kč). Ve verzi Pro, která je rozšířena například o možnost vytváření vlastních perspektiv nebo customizovaných sidebarů, pak na 1 971 Kč).

 • Atraktivní prostředí iOS a macOS
 • 14denní zkušební lhůta zdarma
 • Integrace s funkcemi zařízení Apple
 • Vysoká míra customizace

 

Todoist – v designu vašeho e-mailového klienta

Další populární službu představuje aplikace Todoist. Její pilotní verzi spustila už v roce 2007 společnost Doist a k roku 2014 ji používalo přes 2 miliony uživatelů. Todoist spustíte snad na všech představitelných zařízeních a platformách a jeho vzhled silně připomíná klasické e-mailové klienty (plus pro ty, kteří si neradi a těžce zvykají na nová uživatelská rozhraní).

Jednotlivé tasky zde ukládáte do nadřazených projektů, nebo je prostě jen necháte samostatně ve schránce. Projekty můžete rozšířit o subprojekty a jednotlivé tasky zase o subtasky. Všechny úkoly můžete přitom filtrovat pomocí jejich data, důležitosti nebo přiřazené značky.

Pokud všechny tasky za dané období splníte, získáte navíc body v „karmickém systému Todoistu“. Celá aplikace tak obsahuje také atraktivní herní prvek.

Základní verze je dostupná zdarma. Jste limitováni celkem 80 projekty, na kterých může pracovat maximálně 5 lidí. Ve verzi Premium můžete vytvořit až 200 projektů a pracovat ve 25členném kolektivu. Pokud potřebujete kapacitu týmu navýšit na 50 osob, je tady pro vás Todoist Business. Obě placené verze vás přijdou na 28.99 USD (asi 714 Kč) ročně; v případě Business je poplatek účtován za každého člena.

 • Nerušivý jednoduchý vzhled rozhraní
 • Základní verze zdarma
 • Dostupnost na většině používaných platforem
 • Zábavný herní prvek

 

Srovnání cen

Aplikace Standardní verze Verze Pro Verze Business
Wunderlist (Ms To-Do) Zdarma 123 Kč (měsíčně) 123 Kč (měsíčně / za uživatele)
OmniFocus 985 Kč 1 971 Kč
Todoist Zdarnma 714 Kč (ročně) 714 Kč (ročně / za uživatele)