Snažit se uchytit na vysoce konkurenčním e-commerce trhu může být velmi náročné. Existuje však cesta, jak se stát výjimečným a dosáhnout trvalého růstu – pomoci vám mohou privátní značky. Většina e-shopů získává své produkty od dodavatelů a pouze přeprodává zboží. Prodej vlastních značek spotřebitelům napřímo už tak častý není.

Co je to privátní značka?

Výrobek privátní značky je takový výrobek, který si maloobchodník nechá vyrobit třetí stranou, ale prodává ho pod svou vlastní značkou. Prodejce kontroluje vše, co vstupuje do procesu, což zahrnuje způsob balení i marketing

A v jakých oborech jsou privátní značky nejrozšířenější?

 • Beauty salony, kadeřnictví
 • Potraviny a nápoje
 • Móda
 • Krmivo a doplňky pro domácí zvířata
 • Elektronika

Výhody privátních značek 

Proč je tedy privátní značení běžné v tolika oborech? Jednoduše řečeno proto, že tato praxe přináší řadu výhod pro prodejce. Uveďme si ty nejpodstatnější z nich:

 1. Přizpůsobivost

Někteří maloobchodníci jsou závislí na dodavatelích u všech svých výrobků. Musí se spolehnout na to, že budou reagovat na poptávku na trhu. Pokud se změní spotřebitelská očekávání a potřeby, jsou to dodavatelé, kdo musí přizpůsobit svou nabídku. To může být pomalý proces. 

Když si maloobchodník nechá vyrábět výrobky pod vlastní značkou, může jednat flexibilněji. Rychleji zareaguje, pokud zaznamená změnu v chování zákazníků. Pomocí rychlého telefonátu může výrobce požádat, aby výrobek odpovídajícím způsobem upravil.     

 1. Kontrola nad výrobou

Druhou výhodou privátního značení je, že umožňuje větší kontrolu nad výrobou.

Maloobchodník dává výrobci pokyny ohledně všech aspektů výrobku. Může trvat na přesných specifikacích včetně barvy nebo tvarů výrobku. Když mu dodavatel nevyhoví, může kdykoliv oslovit jiného.

 1. Kontrola nad cenami

U privátních značek mají maloobchodníci na starosti celý dodavatelský řetězec. Stanovují a kontrolují výrobní náklady, aby se na trhu mohli utkat s konkurencí. Díky tomu mohou i volně hýbat s marží a dosahovat tak její „zdravé“ hodnoty.    

 1. Kontrola nad značkou

Problém s prodejem klasických výrobků spočívá v tom, že to není vaše společnost, kterou si spotřebitelé oblíbí. Vytvářejí si loajalitu k výrobcům svých oblíbených položek, nikoli k distributorům. Výrobky privátních značek a jejich obaly nesou vaše vlastní jméno a značku, takže pozitivní asociaci si budou zákazníci tvořit s vámi.

 1. Výrazně větší distribuční možnosti

Vlastní privátní značku výrobků můžete distribuovat nejen na vlastním e-shopu nebo prodejně, ale také je nabídnout do dalších distribučních kanálů, jako jsou:

 • Tržiště – Alza, Amazon, Mall, Ebay
 • Specializované kamenné prodejny
 • Specializované e-shopy
 • Sociální sítě

Nevýhody privátních značek 

V e-commerce ani klasickém maloobchodě není nikdy nic tak jednoduché. I když mají privátní značky spoustu výhod, je tu také jedna významná potenciální nevýhoda.    

Obtížné budování loajality ke značce

Umístit na výrobky svou značku je teoreticky výborný nápad. V praxi však může být problém vybudovat si u zákazníků důvěru. Privátní značky totiž často konkurují zavedeným jménům v daném odvětví. Nikdo jiný totiž nebude investovat peníze do propagace vaší značky.

Tyto zavedené značky mají pak dosah do širší škály obchodů a také často mnohem větší rozpočet, který mohou použít na propagaci svých výrobků.  

Jak propagovat vlastní privátní značku na internetu?

Použít můžete hned několik cest, určitě ale věnujte pozornost:

 • PPC reklamám (Google Ads, Facebook Ads)
 • SEO
 • Influencer marketingu
 • Obsahovému marketingu (blogové příspěvky, videa, tutoriály, recenze, srovnání)
 • E-mailovému marketingu
 • Sociálním sítím (Facebook, Instagram, TikTok)
 • Reklamním kampaním na tržištích (Alza, Mall, Amazon, eBay)
 • Affiliate programům a zákaznickým doporučením

Jak jsme díky privátní značce rostli meziročně o 49%

Hlavně díky vlastní privátní značce elektroniky Aerium se nám na našem e-shopu Vzdusin.cz povedlo meziročně vyrůst v tržbách o 49 %. Podíl tržeb privátní značky meziročně stoupl z 10 % na 32 % a průměrná hrubá marže se zvedla o 20 %.

Aerium - případová studie propagace vlastní privátní značky

 

Potřebujete pomoci s propagací vaší přivátní značky? Neváhejte a kontaktuje nás!

Závěr 

Privátní značky vás mohou dostat na výsluní. S kontrolou nad výrobou, cenami a značkou budujete dlouhodobou hodnotu a silný vztah se zákazníky. Nepodceňujte konkurenci, nechte marketing na odbornících a ukažte světu svůj potenciál.