Proč byste si měli pronajmout místo na cloudu?

Důvodů je hned několik. Vše začíná už v úvodu naznačenou úsporou paměti, přes možnosti zálohování a sdílení souborů se pak rychle dostáváme také k možnosti pracovat se soubory na více zařízeních. Na tabletech nebo smartphonech můžete navíc pro správu svého úložiště používat mobilní aplikaci a veškerá data mít neustále po ruce.

Nevýhody?

Jistě, pár jich najdeme i zde. Začneme u ceny: základní prostor (ve většině případů kolem 2 GB) bývá k mání zpravidla zadarmo. Se vzrůstajícími nároky na kapacitu se ale ceny jednotlivých služeb odlišují. Pečlivě si prostudujte nabídku jednotlivých služeb, abyste za pronájem virtuálního místa neplatili více, než je nutné.

Nejvýraznější nevýhodou je bezpečnost.

Vše máte samozřejmě zaheslováno a chráněno, nicméně stále platí, že soubory nahráváte někam na cizí server a stát se může ledacos. Některé služby mají dokonce v podmínkách uvedenou položku, že mohou v případě potřeby nahlížet do vašich dat. Dobře tak zvažte, co na svůj cloud nahráváte.

Jaký cloud vybrat?

Nyní se na jednotlivá uložiště podíváme trošku pod drobnohledem. Samozřejmě především na nabízenou kapacitu a poplatky.

Dropbox

Tento gigant spatřil světlo světa už někdy před rokem 2008 a dnes patří mezi nejvýraznější hráče na cloudové scéně. Prostor nabízený zdarma je v tomto případě opravdu slušný; od 2 GB až do celých 20 GB v závislosti na počtu pozvaných uživatelů. Co se placených tarifů týče, můžete se vyšplhat až na 1 TB. Vyjde vás to na 9,99 € (asi 269 Kč) měsíčně a při delším jednorázovém pronájmů, získáte 17% slevu.

Google Drive

Google je aktuálně nejhodnotnější značkou světa, proč si tedy svůj virtuální disk nezřídit právě u něj? Zdarma máte k dispozici 15 GB, háček je v tom, že tuto kapacitu současně využívá váš Gmail a další služby sjednocené pod tímto kolosem.  Placený prostor je pak opravdu „dostatečný“ – až 30 TB za 8 999,99 Kč měsíčně.

iCloud

Nebyl by to Apple, kdyby nepřišel s vlastní platformou. iCloud důvěrně znají snad všichni uživatelé Maců, iPhonů a iPadů. Ke kapacitě svého zařízení získáte zdarma 5 GB místa. Za tarifní poplatek 19,99 € (asi 540 Kč) měsíčně můžete získat k dobru až 2 TB.

OneDrive

Pozadu nezůstává ani Microsoft. Jejich služba OneDrive nabízí v základu 5 GB prostoru, v rámci tarifních sazeb si ale můžete pořídit až 5 TB. V ceně 269,99 Kč za měsíc dostanete navíc kancelářský balík Office 365 pro 5 počítačů/tabletů.

Mračna se stahují – malé srovnání na závěr

Nepotřebujeme ani příliš analytického umu, abychom si ujasnili, že o prvenství se budou přetahovat Microsoft OneDrive spolu s Googlem. Prostor zdarma je u nich opravdu bezkonkurenční, pokud jde navíc o druhého jmenovaného hráče, vidíme, že maximální hodnoty jsou zde až tak trochu obskurní. Ale proč ne? Pokud potřebujete data celé firmy na jednom místě a zdejší bezpečnost je pro vás dostatečná, žádný problém.

Pokud jde o cenu za 1 TB, vychází nejlevněji Microsoft OneDrive. Pokud se navíc upíšete rovnou na rok, zaplatíte jen 1 899 Kč. U konkurenčního Google přitom za 1 TB zaplatíte o dost více – celých 2 999,99 Kč. U Dropboxu za stejných podmínek dostanete 2 měsíce zdarma, v závěru tedy zaplatíte 2 675 Kč.

Přejeme pevnou ruku při výběru, hlavu v oblacích a nohy stále na zemi. ☺

Služba

 Prostor zdarma 

 Maximální prostor 

 Cena za maximální prostor (měsíčně) 

 Cena za 1 TB (měsíčně) 

 Dropbox 

20 GB

1 TB

269 Kč

269 Kč

 Google Drive 

15 GB

30 TB

8 999,99 Kč

299,99 Kč

 iCloud 

5 GB

2 TB

540 Kč

269 Kč

 OneDrive 

5 GB

5 TB

269,99 Kč

189,99 Kč